Tartu ülikool hakkab juhtima kolme uut teaduse tippkeskust

Tartu ülikool oli teaduse tippkeskuste taotlusvoorus edukas: SA Archimedes tegi ettepaneku kolme TÜ teadlase juhitava tippkeskuse rahastamiseks. Lisaks osaleb TÜ partnerina kõikides teistes selles taotlusvoorus edukaks osutunud tippkeskustes.

Tartu ülikooli teadusprorektori Marco Kirmi sõnul läks ülikoolil selles ülitiheda konkurentsiga taotlusvoorus hästi, sest praegu on tehtud ettepanek toetada kolme Tartu ülikooli juhitavat tippkeskuse projekti. „TÜ teadlased osalevad partnerina veel kuues teiste teadus- ja arendusasutuste juhitavates projektides, seega tegelikult oleme seotud kõikide Eesti tippkeskustega,“ tõdes Kirm.

Archimedes on teinud ettepaneku toetada TÜ Eesti geenivaramu direktori Andres Metspalu juhitavat genoomika ja siirdemeditsiini tippkeskust. Tippkeskus koondab 12 uurimisrühma, keskuse partnerid on Eesti biokeskus ja Tallinna tehnikaülikool.

Tartu ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professori Tanel Tensoni juhitav molekulaarse rakutehnoloogia tippkeskus koondab kaheksa uurimisrühma. Keskuse partner on Tallinna tehnikaülikool.

Ettepaneku kohaselt toetatakse ka keemia instituudi direktori Enn Lusti juhitavat tippkeskust uudsed materjalid ja kõrgtehnoloogilised seadmed energia salvestamise ja muundamise süsteemidele. Tippkeskus koondab kümme uurimisrühma ja selle partner on Tallinna tehnikaülikool.

Loe ka SA Archimedese uudist.

Virge Tamme