Rakenduselektrokeemia õppetool
Õppetool loodi 2007. aastal ja sellest alates on õppetooli juhtinud vanemteadur Alar Jänes. Rakenduselektrokeemia on keemial, füüsikal ja materjaliteadusel tuginev interdistsiplinaarne eriala, mida rakendatakse väga paljudes kõrgtehnoloogilistes valdkondades, kaasa arvatud energia muundamisel ja salvestamisel.
Teadustöö põhisuunad
- Elektrilise kaksikkihi- ja hübriidkondensaatorite arendamine (Alar Jänes, Thomas Thomberg)
- Na-ioon patareide arendamine (Alar Jänes)
- Gaaside hoiustamine adsorbeerituna süsinikmaterjalides ning keemilistes ühendites (hüdriidides) (Rasmus Palm)
Kui Sind huvitab, millega tegeleme rakenduselektrokeemia õppetoolis või mille poolest erinevad kondensaator ja patarei, siis vaata alljärgnevat:
- Rakenduselektrokeemia õppetooli tutvustus
- Patareid eile, täna ja homme (Chemicum 10 seminari ettekanne)
- Tic-Tac superkondensaator koduste vahenditega
- Superkondensaatorite analüüs infrapuna ja Ramani spektroskoopia abil
- 3-minuti loeng Na-ioon patareidest
- Ni-ioon- ja Li-ioon-patareide võrdlus
Käimasolevad projektid
- Osaleme Eesti teaduste tippkeskuses "Uudsed materjalid ja kõrgtehnoloogilised seadmed energia salvestamise ja muundamise süsteemidele" (TK141, 01.01.2016-01.03.2023, vastutav täitja Enn Lust).
- Eesti prioriteetsete maapõueressursside (põlevkivi, fosforiit, turvas, metallide toore) väärindamise kriitilised tehnoloogilised, geoloogilised, keskkonna- ja sotsiaal-majanduslikud küsimused ning nende lahendamise võimalused (LLTOM17351 (RITA1/01-01-01), 2017-2020, vastutav täitja Enn Lust).
- Mikro-mesopoorsete materjalide ekspress analüüsi meetodite arendamine Eesti turbast sünteesitud süsinikust superkondensaatorite testimiseks (PRG676, 2020-2024, vastutav täitja Enn Lust).
Õppetöö
Rakenduselektrokeemia, nanopoorsete ja nanostruktuursete materjalide keemia, energia salvestamise ja materjalide tehnoloogia ning materjalide keemia loengukursused bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppes. Käsitletakse kaasaegse elektrokeemia aktuaalseid probleeme. Tutvustatakse lähemalt uuemate materjalide, energiasalvestite ning energiaallikate töö põhimõtteid ning olulisemaid rakendusalasid.