Kas vesinik on puuduv lüli teel süsinikuvaba majanduse poole?

Reedel, 15. oktoobril toimub Tartu Ülikooli keemia instituudis viies vesinikupäev, kus muu hulgas räägitakse sellest, milliseid võimalusi annab vesinikutehnoloogia taastuvelektri edastamiseks olemasolevasse elektrivõrku.

Vesinikutehnoloogia on läbimurdeline tehnoloogia, mis võimaldab tulevikus vältida ülikõrgeid elektri-, gaasi- ja mootorikütuste hindu. Viiendat korda toimuval vesinikupäeval Tartu Ülikooli keemia instituudis antakse ülevaade vesinikualasest teadus-, arendus- ja rakendustööst maailmas, Euroopas, Eestis ja Tartu Ülikoolis.

Keemia instituudi direktor Enn Lust tõdes, et teema on päevakohane, sest elektrihinnad tekitavad praegu muret nii Baltimaades kui ka mujal Euroopas. Teadlased räägivad vesinikupäeval, milliseid võimalusi annab vesinikutehnoloogia taastuvelektri suuremahuliseks ja probleemivabaks edastamiseks olemasolevatesse elektrivõrkudesse ning elektrienergia hooajaliseks või ka aastaringseks pikaajaliseks salvestamiseks.

Lusti sõnul võiksid vesinikupäeva ettekanded pakkuda huvi paljudele: energiatarbijatele, inseneridele, kohalike omavalitsuste ja riigiasutuste töötajatele, arengukavade koostajatele, teaduskorraldajatele ning teadlastele. Muu hulgas vaadeldakse, kuidas Ameerika Ühendriikide presidendi Joe Bideni ja asepresidendi Kamala Harrise administratsioon kavatseb kiirendatud korras eelisrahastada alusuuringuid, kuid eriti energeetika, keskkonna ja tervisekaitsega seotud uuringuid.

„Ürituse eesmärk on anda objektiivne pilt arenenud riikides toimuvast. Samuti räägitakse ülimast vajadusest saavutada tehnoloogiline ja keskkonnakaitseline läbimurre tihedalt asustatud piirkondades ja suurlinnades ning renoveerida väga saastavat tööstust Euroopas, Aasias ja mujal. Meie eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust, algatada mõttevahetus ning nõrgendada vastuseisu mere- ja maismaatuuleparkide rajamisele Eestis.

Vesinikupäeva avavad Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja Riigikogu liige Timo Suslov, ettekande peavad Eesti Energia peadirektor Hando Sutter, Riigikogu liige ja vesinikutehnoloogiate töörühma juht Annely Akkermann jt.

Vesinikupäeva kutsus 2015. aastal ellu Ameerika Ühendriikide Kütuseelementide ja Vesinikuenergeetika Ühing eesmärgiga suurendada teadlikkust puhtast energiast. USA-s peetakse vesinikupäeva alati 8. oktoobril, inspireerituna vesiniku aatommassist 1,008.

Üritus algab kell 12.00 Chemicumis (Tartu, Ravila 14a) ja seda on võimalik jälgida ka veebis.
Päevakava ja esinejatega saab tutvuda keemia instituudi veebilehel.

Lisateave:
Enn Lust, Tartu Ülikooli keemia instituudi direktor, 511 2030, enn.lust@ut.ee
Ove Oll, Tartu Ülikooli füüsikalise keemia teadur, ove.oll@ut.ee