Nobeli preemia laureaat avab Tartu ülikoolis rahvusvahelise konverentsi

24.–27. augustini toimub Tartu ülikoolis kõrgetasemeline füüsikakonverents, mille avaloengu peab 2014. aasta Nobeli preemia laureaat, Stanfordi ülikooli professor William E. Moerner. Loeng toimub esmaspäeval, 24. augustil kell 10.15 Tartu ülikooli Physicumis.

Konverents „Spektraalsälkamine, üksikmolekulide spektroskoopia ja seonduvad meetodid: teadus ja rakendused“ (HBSM-2015) on jätk pikaajalisele rahvusvaheliste konverentside seeriale, mis sai Eestis alguse 1987. aastal.

Seekordne, järjekorras 12. konverents toimub iga-aastase Saksa-Eesti akadeemilise nädala Academica raames. Konverentsi fookuses on spektraalsälkamise nähtus ja üksikmolekulide spektroskoopilised uuringud, kus 1980ndatel aastatel olid teerajajateks tolleaegse Eesti teaduste akadeemia füüsika instituudi teadlased eesotsas akadeemik Karl Rebase ja Vladimir Hizhnyakoviga.

„Selle temaatika viljelemine levis kiiresti üle maailma tipplaboritesse ja vastavad uuringud tipnesid 2014. aastal Nobeli keemiapreemiaga kõrglahutusega fluorestsentsmikroskoopia arendamise eest,“ rääkisid konverentsi korraldajad, Tartu ülikooli füüsika instituudi laserspektroskoopia labori juhataja Ilmo Sildos ja direktor Jaak Kikas, lisades: „Preemia pälvisid sakslane Stefan W. Hell ning ameeriklased Eric Betzig ja William E. Moerner, kes leidsid viisi valgusmikroskoopide lahutusvõime aluspiirangutest vabanemiseks ja nähtava valguse lainepikkusest oluliselt väiksemate struktuuride nähtavale toomiseks.“

Professor Moerneri loeng, mis käsitleb uurimissuuna kujunemislugu, kannab pealkirja „The story of single molecules, from early spectroscopy in solids, to super-resolution microscopy in cells and beyond“ („Lugu üksikmolekulidest, varasest spektroskoopiast tahkistes kuni rakkude superlahutusega mikroskoopiani ja edasi“).

Tänu Academica toetusele osalevad konverentsil ettekannetega mitmed väljapaistvad Saksa teadlased Bayreuthi, Erlangeni, Mainzi, Tübingeni ja Ulmi ülikoolidest. „Konverents annab uut hoogu Tartu ülikooli ja Saksa ülikoolide vaheliste uute teadussidemete arengusse ja tugevdamisse. Varasem pikaajaline koostöö on toonud teadus- ja õppetegevust Tartu ülikooli tegema mitmeid teadlasi ja üliõpilasi Saksamaalt ning on võimaldanud meie noorteadlastel end Saksa ülikoolides täiendada, see jätkub kindlasti ka tulevikus,“ rääkis Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.

Saksa-Eesti akadeemilist nädalat Academica korraldab Tartu ülikool Nordrhein-Westfaleni liidumaa tööandjate liidu ja Saksamaa suursaatkonna toetusel alates 1997. aastast.

Lisainfo: Ilmo Sildos, Tartu ülikooli füüsika instituudi laserspektroskoopia labori juhataja, konverentsi eestvedaja, tel: 737 4613, e-post: ilmo.sildos@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392