Tartu ülikooli 9. klasside lahtiste uste päev aitab noortel atra seada

Neljapäeval, 4. veebruaril avab Tartu ülikool uksed 9. klasside õpilastele, et rääkida, mida nad saavad juba praegu teha, et mõne aasta pärast ülikooli edukalt sisse saada. Võimaliku erialavaliku üle aitavad otsustada 27 töötuba, kus mh selgub potentsiaalne Eesti uus president, sest mängitakse läbi presidendi otsevalimised.

Lahtiste uste päeva korraldaja, Tartu ülikooli teaduse populariseerimise peaspetsialist Marek Järvik rõõmustas, et üritus on koolinoorte poolt juba kolmandat aastat väga hästi vastu võetud: „Tänavusele lahtiste uste päevale on registreerunud juba ligi 500 põhikooliõpilast.“

„Paljud õpilased teavad juba põhikooli lõpuks, millise erialaga nad end pärast gümnaasiumi lõpetamist siduda soovivad. Teised, kes alles otsivad oma suunda, tahavad kogeda äratundmist. Nii sobib see üritus kõigile, kes ülikooli peale mõtlevad, sest gümnaasiumis peavad noored juba suunatult mõtlema ja oma edasiõppimise eelistustest lähtuvalt eksameid valima,“ rääkis Järvik.

Päeva avab kell 12.30 ülikooli aulas, kus füüsika 2. aasta tudeng, telesaate „Rakett69“ 2015. aasta võitja Karl Reinkubjas räägib elust ülikoolis. „Ülikoolis õppimine on midagi täiesti teistsugust võrreldes gümnaasiumi või põhikooliga. Nii arutlengi, milline on üliõpilase elu, kas ülikool on vajalik, kuidas valida eriala, mida teha juba praegu, et ülikooli oleks kergem sisse saada ning keda otsib Tartu ülikool,“ kirjeldas Reinkubjas.

Päev jätkub töötubades, kus Tartu ülikooli üliõpilased ja õppejõud tutvustavad läbi kaasavate arutelude, sotsiaalsete eksperimentide ja katsete erialasid ning õppekeskkonda.

Töötoad toimuvad kahes sessioonis. Esimene algab kell 13.15 ja teine kell 14.15.

27 töötoa hulgas ootavad mh osalema järgmised töötoad:

  • Sotsiaalteaduste huvilised saavad riigiteadlaste eestvedamisel osaleda presidendi otsevalimiste simulatsioonis; psühholoogiatudengite inimkatsetes ning arutleda, mida head või halba on pärisvirtuaalmaailmas. Haridustehnoloogide juhendamisel saab endast teha 3D mudeli.
  • Humanitaarteaduste ja kunstide huvilised saavad mängulisel viisil teha tutvust maailma keeltega; arutleda, miks ebaõnnestumised pakuvad meile rõõmu; sukelduda arheoloogiasse; tutvuda toitude näitel religioonidega ning tunnetada konfliktiolukorras oma kehakeelt.
  • Meditsiiniteaduste huvilised saavad määrata oma veregruppi ja õppida elustamist; proovida füsioterapeudile igapäevaseid teraapia- ja massaaživõtteid ning teha katseid meeltega. Üheskoos võrreldakse populaarsetes meditsiinilistes telesarjades ja filmides nähtut päriselus toimuvaga ning tuuakse välja meditsiinilised eksimused, mida filmikunstis ikka ja jälle tehakse.
  • Loodus- ja täppisteaduste huvilised saavad eristada ohtlikke jäätmeid ehitusmaterjalidest ning sissevaate geeniteadlase ellu. Avaldatakse hõljuva rongi saladus; õpitakse programmeerima ning tehakse kaitseid tehislihastega, millel on suur potentsiaal tulevikurobootikas.

Tutvu päeva kavaga Tartu ülikooli kodulehelt.

Lisainfo: Marek Järvik, Tartu ülikooli teaduse populariseerimise peaspetsialist, tel: 517 7091, e-post: marek.jarvik@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392