TÜ dotsent: kliima soojenemine võib tulevikus kaasa tuua sadu liigsurmasid

9.–12. oktoobrini toimub Eestis esimest korda rahvusvaheline keskkonnakonverents, mille fookuses on keskkonna jätkusuutlikkus. Muuhulgas on vaatluse all globaalsed kliimamuutused, mille osas peab Eesti olema tulevikku vaatav ning leidma kohanemisvõimalusi, mis kaasnevad näiteks keskmise õhutemperatuuri tõusuga.

Rahvusvahelise keskkonnaalase teaduskonverentsi EcoBalt2016 kliimamuutustega kohanemise osas esineb teiste hulgas Tartu ülikooli keskkonnatervishoiu dotsent Hans Orru, kes räägib kliimamuutuste mõjudest ja nendega kohanemise vajadusest.

Orru kirjeldas, et pessimistlikumate stsenaariumite alusel võib sajandi keskpaigaks suureneda keskmine õhutemperatuur Eestis 2,7 ja sajandi lõpuks 4,3 kraadi võrra: „Sellega seoses hakkab meil tihedamini olema ka vähemalt 30-kraadiseid päevi, kus oleme aastatel 1996-2013 näinud suremuse tõusu rahvastikus 18% ning üle 75-aastatel 45% võrra. Kuna see võiks tulevikus kaasa tuua sadu liigsurmasid, siis peame efektiivselt tööle panema hoiatussüsteemid ning välja töötama tegevusplaanid teadmaks, kuidas toimida hoiatuste korral.“

Konverentsil käsitletakse kliimamuutustega kohanemise kõrval ka jätkusuutliku elukeskkonna ning rohelise keemia teemasid, tutvustatakse keskkonnateaduse uusimaid arenguid, keskkonnakorralduse erinevaid aspekte ja keskkonna analüüside uusimaid suundi. Omaette teemasessioonid on „rohelise linna“ ning erinevate keskkonna saastatuse probleemid.

Konverentsile on registreerunud rohkem kui 140 osalejat enam kui 25 riigist nii Euroopast kui ka kaugemalt. Konverentsi kavas on enam kui 40 suulist ettekannet, 40 posterettekannet ning toimuvad ka erinevad koolitused.

Konverents toimub AKKI teaduskonsortsiumi eestvedamisel Tartu ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Eesti keskkonnauuringute keskuse koostööna. Konverentsi toetavad keskkonnainvesteeringute keskus ja EAS.

Tutvu konverentsi EcoBalt2016 kavaga.

Riin Rebane, TÜ analüütilise ja füüsikalise keemia teadur
riin.rebane@ut.ee